Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach
WIADOMOŚCI
Cieknąca cysterna
W dniu 01.12.2009r. zespół kontrolny Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach przy DK1 w Częstochowie (kierunek Warszawa) dokonali kontroli zespołu pojazdów składającego się z ciągnika sam. marki Volvo wraz z naczepą cysterną którym to wykonywano krajowy transport drogowy materiału niebezpiecznego w imieniu polskiego przedsiębiorcy. Podczas oględzin pojazdu stwierdzono nieszczelność cysterny i wycieki towaru niebezpiecznego. Pojazd oznakowany był tablicami barwy pomarańczowej z numerem UN 1202 i numerem zagrożenia 30 co wskazywało na przewóz paliwa do silników Diesla Kontrolowany kierowca nie posiadał dokumentu przewozowego i oświadczył iż przewożony materiał to paliwo do silników Diesla o numerze UN 1202 w ilości około 30000 litrów. Na miejsce kontroli wezwano jednostkę Straży Pożarnej w celu zabezpieczenie wycieku z cysterny. Brak dokumentu przewozowego i dokumentów naczepy cysterny został zgłoszony Policji. Przybyli na miejsce kontroli Strażacy zabezpieczyli wyciek i dokonali przepompowania zawartości cysterny do podstawionej cysterny zastępczej.
Podczas przedmiotowej kontroli stwierdzono naruszenia przepisów transportu drogowego i naruszenia przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Kierowca nie okazał do kontroli dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC od naczepy, a ponadto nie okazał instrukcji pisemnej dla kierowcy, dokumentu przewozowego, wykresówek lub zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu w sumie za 24 dni. Ponadto stwierdzono używanie w dniu 01.12.2003 dwóch wykresówek oraz przekroczenie jazdy bez wymaganej przerwy o godzinę.
W trakcie kontroli stanu technicznego i oględzin pojazdu członowego stwierdzono liczne nieprawidłowości skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.
Wyciek materiału niebezpiecznego powodował zagrożenie dla ruchu drogowego i środowiska w związku z tym zespół pojazdów został przekazany i zabezpieczony na miejscu kontroli jednostce Straży Pożarnej. Zakazano dalszej jazdy do momentu przepompowania do drugiej cysterny materiału niebezpiecznego oraz okazania dowodu rejestracyjnego i dokumentu przewozowego.